Úvod > Aktuality > SÍLA  LIDSKOSTI

SÍLA  LIDSKOSTI

3.12.2019

V úterý 19.11.2019 se třídy C1, Č2P, Č3P, K1, K3, G1 zúčastnily pořadu  "Nicholas Winton - Síla lidskosti" Dokument  " Síla lidskosti " a následné besedy s panem Zdeňkem Tulisem.

V besedě nám pan Tulis svým slovem přiblížil filmové záběry a sdělil osobní  zážitky nejen s  režisérem filmu Matějem Mináčem, ale samotným panem Wintonem, v nás zanechaly hluboký dojem.

V sále bylo v době promítání úplné ticho, které dosvědčovalo, že to s našimi dnešními žáky nebude vůbec  špatné, že události zachycené filmem  prožívali, někdy i se slzami v očích.

Žáci  se díky filmu seznámili v přesném chronologickém sledu s nejdůležitějšími etapami našich novodobých dějin, připomněli si dějepisné pojmy : 1.republika, Mnichovská dohoda, okleštění ČSR, Sudety, Protektorát Čechy a Morava, odbojová činnost, holocaust, osvobození Československa, konec války, poválečná léta.

Historická faktografie byla prolnuta příběhem Nicholase Wintona a dodávala  tak velký emoční náboj celému filmu.

Pro většinu žáků  je Nicholas Winton velkým překvapením, se kterým se setkávají mnohdy poprvé. V současné době zjišťujeme, že dějepisná linka filmu je téměř druhořadá, protože společnost, ve které nyní žijeme, postrádá kladné hrdiny v pravém a hlavně lidském smyslu slova. Nemůžeme nevidět, že právě děti a mladí lidé tyto hrdiny hledají, ale mnohdy marně.

Sir Nicholas Winton nás opustil dne 1.7.2015 ve věku 106 let.