Úvod > Aktuality > Projekt EDISON – Proč se učím angličtinu?

Projekt EDISON – Proč se učím angličtinu?

5.10.2022
16.10.2022

Asi nejčastější otázka, kterou si studenti několikrát denně kladou je: Proč se vlastně tohle učím a k čemu mi to v životě bude?

Co se týče angličtiny, je odpověď jednoduchá. Přece aby ses domluvil s kýmkoliv, kdo neumí mluvit česky. A nemusí to být rodilý mluvčí – může být odkudkoliv na světě. Ten, kdo v týdnu od 26.9.  do 30.9.2022 sledoval naše webové stránky nebo Facebook ví, že angličtina nám v uplynulém týdnu umožnila bez problémů komunikovat se studentkami z Gruzie, Řecka, Srbska a Turecka.

Svět se sice čím dál více globalizuje, ale přesto si každá země uchovává svoje specifika a ve spoustě detailů se liší. A ačkoliv cestování je dnes jednodušší, než kdy bývalo, ne všichni studenti mají možnost vycestovat. Minulý týden byl proto pro mnoho našich žáků příjemným oživením. Někteří si s chutí vyzkoušeli řecké tance, napsali svoje jméno v gruzínštině nebo azbukou, jiní při hodinách vaření pomáhali uvařit typické turecké jídlo nebo srbský dezert a ostatní pozorně sledovali prezentace o výše zmíněných zemích. Ti odvážní a zvídaví diskutovali a kladli dotazy týkající se běžného života, politické situace, vzdělávacího systému nebo třeba toho, od kolika let je v dané zemi legální pít alkohol. Na oplátku zase vysvětlovali, jak se žije u nás v Čechách. A to vše anglicky. Bez ohledu na to s jakým přízvukem a s kolika chybami. Důležité je, že nám angličtina pomohla navázat nové kontakty a rozšířit si obzory.  Jsem přesvědčená, že pro spoustu studentů byl tento projekt motivační třeba v tom, že zjistili, že v některých oblastech je jejich slovní zásoba nedostatečná a je potřeba si ji rozšířit.

Za všechny angličtinářky musím říci, že je příjemné vidět, jak si spolu mladí lidé rozumí bez ohledu na národnost. Pro tentokrát si studentky u sebe ubytovaly vyučující angličtiny, ale kdo ví, třeba se příští rok rádi o svého zahraničního studenta postaráte sami. Přemýšlejte o tom.

Projekt EDISON – Proč se učím angličtinu?Projekt EDISON – Proč se učím angličtinu?