Jak se správně učit

1. Vyberte si předmět a připravenou látku, kterou potřebujete prostudovat. Určete si, co je v látce hlavní a co vedlejší. Začínejte tím složitějším a srozumitelně si shrnujte látku do myšlenkových map. Uvědomte si, co spolu souvisí, co se prolíná.

2. Najděte si motivaci k učení, odpovězte si na otázku: „Proč se chci učit?“. Platí: co se člověku líbí, z čeho má radost, učí se snáz.

3. Sestavte si realistický plán a snažte se jej dodržet. Slevte jen tehdy, je-li k tomu vážný důvod. Platí to především pro maturanty!

4. Na učení se ihned soustřeďte, těkající pozornost snižuje výkon.

5. Připravte si místo, kde se učíte. Odstraňte z dosahu věci, které s učením nesouvisí. Týká se to i mobilního telefonu, přehrávače, vypnout televizi!

6. Studujte na stálém místě. Je jedno, zda vleže nebo vsedě, v chůzi…

7. Místnost má být dostatečně větraná, nepřetopená a dobře osvětlená. Jinak se rychleji dostavuje únava a snižuje se výkon.

8. Během učení dodržujte krátké přestávky k osvěžení. Koncentrovaná pozornost vydrží maximálně 45 minut, pak by měla být 15 minutová pauza.

9. Studujte na svém studijním místě a hned a bez odkladů a od začátku naplno.

10. Opakování je nutné třikrát: za hodinu, za den, za týden. Pro dlouhodobé zapamatování i za měsíc.