Úvod > Aktuality > Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka

11.1.2020
28.1.2020

Žáci druhého ročníku oboru cukrář – cukrářka získali novou zkušenost. Zapojili se v rámci Tříkrálové sbírky jako dobrovolníci, kteří vybírají finanční příspěvky do úředně zapečetěných kasiček s logem Charity ČR. Do akce nás zapojila paní Ivana Blehová z chrudimské pobočky.

Oblastní charita v Chrudimi vyhlásila jako den pro koledování v rámci města sobotu 11.1.2020. Skupinky vystrojených koledníků připomínají poselství vánoc a prosí o dar potřebným v nouzi. Zároveň dárce obdarovávají drobnými pozornostmi. Naši studenti se zapojili v Chrudimi už ve čtvrtek 9.1.2020 v pečovatelských domech a domovech pro seniory, v pátek se vybíralo v naší škole.

Ověřili jsme si, že akce má i další rozměry, z nichž nejvíc vynikl ten sociální. I sebestarší či jakkoliv nemocná babička do kasičky symbolicky přispěla a některé zpěv koledníků rozlítostnil k slzám. Ne, tak hrozně jsme nezpívali, šlo o radost z kontaktu a z toho, že někdo jim neznámý jim přál zdraví a radost v roce 2020.

Výtěžek celostátně pořádané sbírky je určen pro pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, rodinám s dětmi v tísni a dalším potřebným. Peníze budou využity především v regionu, konkrétně zůstává 65 % Farní charitě Chrudim, 15 % využije na své projekty Diecézní katolická charita Hradec Králové, 10 % pomůže potřebným v zahraničí, 5 % jde na celostátní projekty a zákonných 5 % na režii sbírky.

Každoročně jsou výsledky sbírky a přehled, kde byly peníze využity, zveřejňovány na webu  ww.trikralovasbirka.cz .  Loňský výtěžek byl rekordní, na území ČR bylo vybrána částka 122 301 607 Kč, většinu z nich vybrali koledníci (konkrétně 119 184 353 Kč).

Ještě zmíním značení K † M † B 2020 nade dveřmi. Posvěcenou křídou se zapisují tyto znaky, nesoucí přízeň označenému domu v roce 2020. Mnozí se domnívají, že jde o první písmena králů Kašpara, Melichara a Baltazara. Nábožensky se jedná o požehnání od Nejsvětější Trojice -  Otce, Syna a Ducha Svatého.

Hodně štěstí všem v roce 2020 a děkujeme všem, kteří do kasiček přispěli.

Tříkrálová sbírka