Úvod > Aktuality > Setkání s Dorianem Grayem

Setkání s Dorianem Grayem

23.9.2021
8.10.2021

Odpoledne 23. září vyjelo několik zájemců z řad našich studentů a učitelů do Švandova divadla na představení „ Obraz Doriana Graye“ podle knihy Oscara Wilda.

Protože se jednalo o jedno z našich prvních setkání s kulturou po dlouhé covidové přestávce, náležitě natěšení jsme vyjeli do Prahy. Slečny se oblékly do šatů a nazuly se „do podpatků“, pánové vytáhli ze skříně košile a obleky. Alespoň na chvilku z nás byl někdo jiný.

Ten, kdo se ale nejvíce proměnil (díky přátelství s Henrym Wottonem), byl Dorian Gray v podání herce Ondřeje Krause. Přestože je stále mladý a krásný, jeho duše je plná zla. Hříchy, které spáchal, se neodráží na jeho vzhledu, ale na portrétu, který podle něj vytvořil malíř Basil Hallward. Dorian se z prostého naivky stává člověkem, jenž touží využít každou možnost tohoto světa, aniž by myslel na lidi kolem sebe. Jeho mottem se stává- „ Užij si svůj život!“

Představení se opravdu vydařilo. Spojuje v sobě výborné herecké výkony, skvělý scénář a režii Martiny Kinské, kostýmní práci Jozefa Huga Čačka, originálně řešenou scénu Lucie Labajové, choreografii Miřenky Čechové a hudbu Vladimíra France. Web kulturio.cz udělil představení 10 bodů z 10. Navíc má ještě jedno velké plus. Klade divákovi otázky, o kterých stojí za to uvažovat.

Věřím, že někteří naši studenti sáhnou i po románu Oscara Wilda, aby s Dorianem strávili ještě nějaký čas a porovnali obě pojetí.  Za mě skvělý zážitek!

Setkání s Dorianem GrayemSetkání s Dorianem GrayemSetkání s Dorianem GrayemSetkání s Dorianem Grayem