Úvod > Aktuality > Výlet do jižní Anglie

Výlet do jižní Anglie

5.6.2017

Ve dnech 7. – 11.5.jsme se vypravili do staré dobré Anglie, abychom se seznámili s místní kulturou, rozšířili si zeměpisné znalosti, procvičili anglická slovíčka a ochutnali místní speciality. Kanál La Manche jsme překročili nad ránem a okolo deváté místního času nás přivítalo první přímořské městečko Brighton. Počasí nám přálo, přestože bylo poněkud „chilly“ – tedy okolo deseti stupňů a vál čerstvý vánek od moře. Navštívili jsme krásnou expozici v místním paláci Royal Pavillion, zbudovaném v indickém stylu za doby Jiřího IV.. Obdivovali jsme exotický interiér v čínském stylu, mohutné lustry s draky a květinami, perské koberce, jednu ze čtyř kuchyní, přípravnu jídla, slavnostní jídelnu, soukromá apartmá, koupelny i vymoženosti doby, jako byly rozvody vody, suché záchody nebo podzemní chodby, tedy vše, co ke správnému zámku patří. Další místní atrakcí byl podmořský svět plný zajímavých ryb, krabů, podvodních hadů – bylo se skutečně na co dívat.

Večer jsme se ubytovali v rodinách a ochutnali první britskou večeři, která byla víceméně mezinárodní, podávaly se lasagne, italské těstoviny, dušené hovězí či tradiční fish and chips. Následující den přinesl slunečné ráno, které se velmi hodilo pro návštěvu křídových útesů Seven Sisters uprostřed luk a polí, na kterých se pásly ovce. Zkrátka britská venkovská romantika. Program byl skutečně nabitý, další zastávkou byly pašerácké jeskyně v Hastings a na závěr ještě vodní tvrz, kde své dětství strávila druhá manželka krále Jindřicha VIII., Anna Bolleynová. Tvrz byla zasazena do krásného parku v anglickém a francouzském stylu.

Poslední den jsme si prohlídli nejslavnější a nejdůležitější poutní místo celé Anglie, městečko Canterbury se slavnou katedrálou. Průvodce nám dělal svižný sedmdesátiletý bývalý učitel dějepisu s krásnou angličtinou.

Maskotem zájezdu se stal student Jarda Dušek, který své dojmy sděloval spolucestujícím do pozdních ranních hodin, takže jsme ho okolo půl druhé ráno v autobuse vypínali.

Canterbury cathedral.jpgRoyal Pavillion.jpgSeven Sisters01.jpg