Úvod > Aktuality > Anglická soutěž - ŠK

Anglická soutěž - ŠK

23.1.2020
4.2.2020

Rekordní počet soutěžících ve školním kole.

Zajímá vás, který předmět studenty baví natolik, že se v něm chtějí dobrovolně měřit s ostatními spolužáky? Je to angličtina.

Žádná vyučující nemusí chodit po třídách a klekat na kolena, aby se žáci do soutěže přihlásili. Všichni jsou angličtinou obklopeni denně – hrají v ní hry, poslouchají písničky nebo sledují filmy, takže nasát slovní zásobu a spoustu neformálních jazykových frází v současné době není problém. Domluvit se tedy dnes nečiní většině studentů maturitních oborů potíže. Úkolem učitelů je rozmluvit ty stydlivé a těm šikovným vysvětlit, že mohou mluvit i gramaticky správně (jak to ostatně vyžadují maturitní kritéria, podle nichž se hodnotí obsah, slovní zásoba, gramatická správnost a výslovnost). Tohle vše se promítlo také do hodnocení naší soutěže a navíc v něm letos hlavní roli sehrál poslech.

Do školního kola se tentokrát přihlásilo 27 studentů maturitních ročníků. 23. ledna ráno na ně na učebně 14 čekal připravený poslechový test. Na jeho základě postoupilo 11 nejlepších do dalšího kola, ve kterém již tradičně popisovali obrázek a poté samostatně hovořili na vylosované téma. Samozřejmě ještě museli prokázat, že jsou schopni reagovat na nepřipravené otázky související s tématem.

Studenti, kteří postoupili do závěrečných bojů, musím letos pochválit za minimum gramatických chyb a bohatou slovní zásobu. Rozhodovala spíš jazyková pohotovost, schopnost samostatně mluvit a přicházet s vlastními nápady a jak už jsem uvedla výše – zejména body za poslechové cvičení. Poslech trval 45 minut a některé jeho části nebyly pro studenty snadné především kvůli slovní zásobě a orientaci v textu. Nutno říct, že není vždy jednoduché zároveň číst a soustředit se na poslouchané informace. Zkuste si to v češtině.

Výhercům, jejichž jména najdete v tabulce, gratuluji a ostatním děkuji za hojnou účast. Doufám, že nabyté zkušenosti zúročíte třeba příští školní rok.

Hana Pánková (vyučující AJ)

class

surname