Úvod > Pomoc žákům > Neprospívám ve škole > Dostávám špatné známky, i když se poctivě připravuji na vyučování

Dostávám špatné známky, i když se poctivě připravuji na vyučování

• OPAKUJ SI! Je normální, že člověk každý následující den až jednu třetinu naučeného zapomíná. Všechno, co se naučíš, by sis měl tedy 3 dny po sobě zopakovat, až tehdy se ti to v hlavě správně usadí. Pokud si neopakuješ, učíš se jen nárazově, je to práce takřka zbytečná. Toto platí zejména pro cizí jazyky – slovíčka a jakékoli pamětní učení. V matematice a podobných předmětech je třeba nacvičovat příklady podobných typů. Nestačí si jen myslet, že tomu rozumíš. Při prověrce pak každý nenacvičený typ příkladu řeší tvůj mozek jako originál, těžko se soustředí, vyčerpává se a trvá to dlouho.
  • Nečuč do sešitu a nenamlouvej si, že se učíš. Tomu se říká pasivní učení, máš pocit, že to umíš a všemu rozumíš. Ale po zavření sešitu nejsi schopen nic říct… I když je to nepohodlné, je třeba kvůli učení opustit postel a zasednout ke stolu. Učit se je třeba nahlas (i když jen mumláš) a je třeba si dělat poznámky. Když si učení přeříkáš, pochopíš, pak stačí jet jen podle poznámek – pomocných bodů, které sis na papír psal. Podle těchto bodů je možné si vše zopakovat i následující dny.
  • Neuč se jen ze sešitu. Spoustu logických vazeb vyčteš z učebnice, ať už z textu, obrázků. Zápisky v sešitě jsou jen velmi strohým výtahem obsahu látky. Hledej si daná témata na internetu!
  • Vytrvej, nenech se otrávit, i když se výsledky nedostaví hned. Obvykle jsou to jen střípky úspěchů, často až po dnech či týdnech práce.
  • Podívej se na desatero MUDr. Jana Cimického Jak se správně učit, možná, že děláš něco špatně. Pak půjde učení lépe.