Střední odborná škola a Střední odborné učiliště obchodu a služeb, Chrudim

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vzdělávání pro učitele - Energy Performance Contracting

Vzdělávání pro učitele - Energy Performance ContractingDatum konání:
10.10.2018

Semináře na téma Energetická úsporná opatření v Kongresovém centru v Praze se účastnila Ing. Alena Janáková - systém úspory energie ji natolik nadchl, že pro zájemce o tuto tématiku podává zprávu dál...

Měla jsem možnost zúčastnit se semináře, kde jednou z částí bylo seznámení se se způsobem, jakými zajistila úspory energie v Kongresovém centru (KC) v Praze firma ENESA. Bylo to neuvěřitelné. KC je kolos, obří, výstavná, prosklená budova u Nuselského mostu, vzniklá jako pýcha socialismu sedmdesátých let, s tehdy běžnými energetickými standardy. Kdo neví, nachází se v prostoru mezi Nuselským mostem a Vyšehradem.

Kongresové centrum v Praze  podzemí Kongresového centra

  Firma ENESA vyhrála výběrové řízení s tím, že nabídla 20ti procentní úspory oproti soudobému stavu a garance. Pracovali nad systémy tak detailně, pečlivě  a s důvtipem,  že se jim podařilo úspory zvýšit na 30 %. O 10% rozdílu se dělí s KC v předem domluveném poměru  a financují další úpravy vedoucí ke snížení energetických nákladů.

Teď je ta správná chvíle představit systém EPC (Energy Performance Contracting). Je to způsob, jak zafinancovat velké investice (do energetiky), aniž by se dramaticky navýšily náklady pořizovatele. Jak se to dělá? Firma, která chce zlepšit svou energetickou bilanci, udělá zadání. Zaváže se, že bude firmě, která na tom bude pracovat, platit stejnou výši za energie, jakou platila dosud po dobu dohodnutého počtu let. Firma, která to s úsporami umí, začne pracovat – a platit nové technologie. Ten proces je dlouhý a pracný. Shromažďují se data, mění se vstupy, evidují se změny, podle výsledků se postupně mění technologické prvky i technologické celky, stále se vylaďuje, hledají se nové cesty a stále dokola se postupně snižují nároky na energie. Bez programátorské ani manuální práce se to neobejde. Tak velké celky, jako je Kongresové centrum, umí efektivně „energeticky zkrotit“ málo firem. Bylo úžasné vidět to obrovské zázemí budovy, podzemní patra plná chladících, ohřívacích, filtračních, rekuperačních a jiných vzduchotechnických aparátů. V budově jsou dva tunely, které přivádějí milion kubíků (m) za hodinu pro vzduchotechnické účely. Osvětlení bylo upraveno též.

 Bylo nabíjející vidět svou prací nadšeného mladíka. Jiří Matějíček dohlíží nejen na úspory v KC, ale také v Národním divadle a Rudolfinu. Svou práci dozajista umí. A umí o ní i poutavě a s předávaným nadšením mluvit. Pracují tam od roku 2015 a rozdíly jsou neuvěřitelné.

ENESA a.s. je největší česká společnost poskytující výhradně energetické služby (zvl. metodou EPC) včetně energetického managementu v ČR. Za 10 let své existence zavedla energeticky úsporná opatření v téměř 200 objektech. Od roku 2015 je součástí Skupiny ČEZ, čímž se jí více otevřely možnosti i mimo ČR.                           Janáková Alena