Úvod > Aktuality > Přelet nad kukaččím hnízdem

Přelet nad kukaččím hnízdem

6.1.2020

McMurphy, rebelant tělem i duší, se nechá přeložit do ústavu pro duševně  nemocné, aby se vyhnul práci na nápravné farmě. Léčebnu obrátí vzhůru nohama, v pacientech probouzí ztracenou lidskou důstojnost a poslední špetky hrdosti.

16.12. 2019 se téměř sto padesát žáků naší školy zúčastnilo v chrudimské divadle představení Přelet nad kukaččím hnízdem v provedení pražského  Divadla Radka Brzobohatého.(DRB)

Tato brilantní satira Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven získala na popularitě i díky filmové verzi Miloše Formana. Žáci tak mohli sledovat scény mísící komično s prvky antické tragédie a uvědomit si nebezpečí zneužívání moci.

Mc Murphy se na mě chvíli dívá a potom se zas otočí k Hardingovi.  „Člověče, jak se s tímhle vůbec můžete smířit? Proč nehlasujete?“

„ Povězte mi, pane Mc Murphy, o čem bychom měli hlasovat?“

„Kruci, to je přece putna. Vo čemkoliv. Copak nechápete, že něco udělat  musíte, abyste dokázali, že vám pořád ještě zbývá špetka odvahy? Copak nechápete, že jí nesmíte dovolit, aby se tady stala neomezeným pánem?“

Aby se nešířily nějaké DRBy, toto je opravdu poslední představení, které jsem pro Vás, moji milí žáci, zorganizovala. A kdo mě dobře poslouchal při hodinách českého jazyka - jisté paralely mezi obsahem knih a úplně obyčejným, všedním, ale reálným lidským životem existují.

Přelet nad kukaččím hnízdem Přelet nad kukaččím hnízdem Přelet nad kukaččím hnízdem Přelet nad kukaččím hnízdem