Střední odborná škola a Střední odborné učiliště obchodu a služeb, Chrudim

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Exkurze v Ústavu jaderného výzkumu

Exkurze v Ústavu jaderného výzkumuDatum konání:
19.11.2017

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR

Třídy I2 a I3 se vydaly v pátek 10. listopadu 2017 na velmi speciální cestu.  V Řeži u Prahy, za Roztokami ve směru Kralupy nad Labem, v rozlehlém areálu na břehu Vltavy, sídlí výzkumné ústavy vynikajících kvalit i výsledků. Tam nás (a dvě další školy) čekaly dvě prohlídky v rámci Dne otevřených dveří během celorepublikového „Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR“.

Cesta vlakem, metrem a dalším vlakem na malou zastávku pod skalami měla svá úskalí. Lávkou pro pěší přes Vltavu jsme dospěli ke vstupu do areálu. Po pečlivém prověření ochrankou jsme ve dvou skupinách postupně navštívili dvě pracoviště. Jedno z nich byl výzkumný reaktor LVR-15, druhé pracoviště spektroskopie.

Ač byl reaktor právě v odstávce, na úrovni bezpečnostních kontrol to nic neměnilo. Podrobili jsme se dvojí kontrole na kovy, odložili mobily, mnozí sňali pásky či poukazovali na cvočky na džínách. Byli jsme oblečeni do ochranných plášťů, nožních návleků, helem a vybaveni připínatelnými dozimetry k měření radiační dávky (pro jistotu). Dostalo se nám mnoha poučení, která měla minimalizovat pravděpodobnost, že se stane něco nám či zařízení. Někteří dostali kontrolní kartu, kterou se kódovali a dekódovali při vstupu a odchodu z jednotlivých místností takto chráněných.

Nejprve jsme byli ve velínu rektoru, vyslechli fakta o funkci a modernizacích, potěžkali tyč, v jakých je v tomto reaktoru uranové palivo (samozřejmě nepoužitou!). Pak jsme přešli tam, kam za provozu “laici“ nesmí. Nad odkrytým víkem reaktoru, nad aktivní zónou, odstíněni čtyřmetrovou vrstvou vody, jsme vyslechli odborná fakta i odpovědi na naše otázky. Aktivní zóna tohoto reaktoru je malá a kompaktní, ale velmi účelně využívaná. Ke zpracování čerstvě ozářených materiálů slouží „horké komory“, kde se k ochraně pracovníků před vysokými dávkami záření pracuje za silným sklem pomocí robotické ruky. Tu si někteří vyzkoušeli.

Po prohlídce a zdlouhavé kontrole, zda nejsme zamoření, jsme byli doprovodem přesunuti na pracoviště spektroskopie. Také s námi chodil firemní fotograf a pořizoval snímky, my jsme nesměli. I tady byly návleky povinné, ale procedura byla poněkud jednodušší. Touto laboratoří nás provázel RNDr. Vladimír Wagner, který před pár lety přednášel našim studentům o antihmotě při naší exkurzi na jaderné fakultě. Taky nedávno napsal knížku o havárii v japonské Fukušimě.

Vedle námi navštíveného, „starého“ reaktoru z padesátých let, je vedle budova „nového“ reaktoru, který je z počátku let sedmdesátých. I ten je čistě výzkumný, jiného typu. V areálu jsou také 3 urychlovače částic, pracoviště IT specialistů na bezpečnost, vyrábí se tu radiofarmaka, zpracovávají jaderné odpady. Část zakázek ústavů je z ciziny, spolupracují se světovými špičkovými pracovišti, mají výsledky a jsou respektovaní. Výborné vybavení podmínky pro kvalifikované lidi, nádherné prostředí. Koncentruje se zde výkvět českých mozků, stovky vědců pracují v Ústavu jaderného výzkumu, v Ústavu jaderné fyziky, v Ústavu anorganické chemie a v Centru výzkumu Řež, s.r.o.

V sobotu měly ústavy DOD i pro veřejnost, s poněkud rozšířenějším programem než pro nás.

Bylo to hustý. Dýchla na mne nostalgie z let, kdy jsem tam pracovala.              

Výzkumný ústavDOD20177.jpgDOD20178.jpgDOD201710.jpgDOD201715.jpgDOD201714.jpg

ilustrační foto (web VÚ)