Střední odborná škola a Střední odborné učiliště obchodu a služeb, Chrudim

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Králova řeč nás nadchla

Králova řeč nás nadchlaDatum konání:
12.1.2017

Ve středu dne 11. 1. 2017 se třídy I2, G2, N1 zúčastnily divadelního představení ve Východočeském divadle v Pardubicích. Hra Davida Seidlera Králova řeč opravdu stojí za zhlédnutí.

Podle hry vznikl nejúspěšnější film roku 2010 ověnčený mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů. Autor zpracoval scénář teprve po smrti královny matky. Hře nechybí typický britský humor na téma vysoké politiky.

Po smrti otce – anglického krále Jiřího V. – a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. je princ Bertie, který se potýká s vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Země stojí na prahu II. světové války a potřebuje silného panovníka. Králova žena Alžběta domluví svému muži setkání s terapeutem Lionelem Loguem, který má krále zbavit koktání. Po složitém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea nakonec pronese Bertie – Jiří VI. zásadní řeč, která inspiruje a spojí anglický lid a posílí jeho národní sebevědomí.

Všichni herci byli za své mimořádné výkony odměněni našim velkým potleskem a zjistili jsme, že chodit do divadla nás baví nejen proto, že nemusíme sedět ve škole a učit se. Kdo chtěl, něco se naučil i v divadle, třeba to, že:

když se člověk nebojí, jde mnohé zvládnout.