Střední odborná škola a Střední odborné učiliště obchodu a služeb, Chrudim

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Cukrářky v Chrasti

Cukrářky v ChrastiDatum konání:
12.11.2017

Třída C3 byla na výletě v nedaleké Chrasti. Proč tam, tak blízko?

V minulosti to bylo sídlo arcibiskupů z Hradce Králové, hlavně hospodářské. Evidentně prosperovali a vystavěli zámek, jenž je nyní sídlem Městského úřadu a místního muzea. Budova z náměstí vypadá nenápadně, ale klame tělem, má nádvoří a čtyři zámecká křídla. Patří k ní zámecká zahrada s překvapeními, jako je přírodní amfiteátr… Naučná stezka Chrastecká provádí po početných pamětihodnostech.

Byla nám umožněna prohlídka v zámku i v těch prostorách, kam se běžný občan nedostane. Dojem na nás udělaly Čínský a Římský pokoj, kde jsou slavnostní prostory.

Prohlédly jsme si muzeum, má rozmanitý obsah. Nečekané nálezy (kosti mamuta a zkameněliny z nejbližšího okolí), exponáty z historie místních řemeslníků, kopii největší rukopisné knihy světa Codex gigas (ukradli nám jí v třicetileté válce Švédové a je známá pod názvem Ďáblova bible) a plno jiných věcí. Stojí to za vidění, určitě. Město obnovuje štěpnici a v sobotu 4. 11. 2017 si tam můžete zasadit připravený strom.

Sladkou tečkou v deštivém dni byla návštěva místní cukrárny, která ve staromódním duchu se spoustou starožitných kousků nabízí uvnitř výborné produkty.

Chrast_zam_nadv_k_JV_DSCN6617.jpgChrast_zam_z_namesti_DSCN6623.jpgSapientia.jpgDSC_0506.JPG